Psh, easy. One fifth of a chicken nugget and two bags of rat poison.
Someone hasn’t seen the price of nails recently…
Or advocado
In Brazil I get a giant fresh avocado por 1us, or 3 of them for 2us.
They’re a little more than twice that where I’m at in the US ($5/lb for hass, which are about 200g avg; roughly $2.25 ea) which isn’t too bad. Of course in more urban areas I expect the price will inevitably be higher.
What wild mix of units
Is it? There’s only three units with a single conversion, and it’s quite a commonplace one (lbs <> g)
In the us they are 20 for a dollar or 20 free if you buy other vegetables and fruits
They grow like crazy too so you can always just have a tree similar to lemons

The best way to afford life in the US is moving to Brazil?!, there’s probably a bunch that have done that within the last couple of years.
See you gotta get the Costco bag of nails and meal prep your nails over a month for those long term savings
these are clearly nails scavenged from free wood on facebook
Or dog food
I get them for free at the manicure
Pedigree for 1$ not even in your wildest dreams

Dog food, delicious!
RFK would complain about the lack of real dog in dog food
Truly the first human to ever look like an AI food poster parody of himself
he prefer the dogs and cats themselves.
Ah gad I can hear his voice being enthusiastic
with gravy? win/win!

Dogfood would be $3.01
It has tasty morsels so that’s fair
Price of dog food really depends on the size of the dog, errr human. If you’re tall, the food budget is automatically higher. And that dog food looks wet, which is pricier than kibble. Perhaps tall people need to soak their kibble in water, to balance their budget. Short people get the privilege of eating wet food, which is tastier. Not that I’ve tried or anything.
Good and cheap is a free cookbook based on the food stamp budget of $4 per day. It’s a free pdf from many sources including the authors website if you sign up for a newsletter or something and paper copies are very inexpensive.
That’s based on 2024 prices. I’d say it’s probably $8-12 / day based on food price inflation.
I’m sure it’s still a good book, though
The food inflation isn’t evenly distributed across all groceries. I hit $6 a day with little snacks and workout oriented meals with greater caloric content and higher Q factor in a bunch of different ways.
If you want to bring down your own grocery bill and go from zero to sixty on cooking at home I can’t recommend that book highly enough. You don’t have to suffer.
E: oh yeah, the book title and premise are based on 2015 prices too.
You can get dog food for $1 a can? Please let me know where, best I can find is $3.
Worth mentioning that RatX is corn gluten meal and salt, it is harmless to humans.
How does it work to kill rats?
Uh, in a kinda fucked up way ngl:
RatX® coats the lining of a part of the rodent’s lower gut. This coating of the “fine hairs” in the lower gut, called villi, disrupts the messaging system to the rodents brain, causing it to stop drinking water. This leads to dehydration, blood thickening, kidney dysfunction, coma and eventual death. It also leads to a prcoess called “mummification”, which means the body of the diseased rodent will dry out, rather than decompose normally. This means a 95% reduction in smell.
It should be noted that generally the suffering of dehydration is caused by the brain telling you you need to drink water, much like with breathing and eating. All in all it’s a lot more humane than a lot of poisons.
Good to know, honestly was hoping it wasn’t that bad (all things relative). At least it’s not a glue trap 😅
The irony is hilarious

My dog would be thrilled about a three-cans-of-wet-food meal.
Sell my bucket of rusty nails, buy some bacon
Only works once, unless you have a lot of rusty nails.
Working at the rusty nail factory is long hours but the benefits (free samples) are nice
Good one. I was stuck on 2 of the onion rings and some dog food.
That’s not a bad option either
That avocado has 2 weeks before it’s ripe
and then you’ve got 90 seconds until it’s rotten.
three orders of nails please. i already drank a cup of ratx
I’d take the rat poison. It’s gonna give me food poisoning, true. But at least it’s honest about it. With the other “foods” you’ll get food poisoning too, but they don’t sell themselves as poison, so I find it dishonest and not worth of my money.
It would just be straight up poisoning, and you would die
Would you die or just get really sick? I thought rat poison only works because rats can’t vomit it out
I think (modern) rat poison works by mimicking vitamin K thus inhibiting digestion of actual vitamin K. This in turn will lead to internal bleeding and therefore the rats death. So if you eat enough of it or are small (like children) and decide not to seek a doctor to stop the symtoms it can defenetly kill you, albeit slowly and painfully.
You could however save money, since this kind of rat poison is not really biodegradable and sticks around in its victims and their predators. So just eating a dead rat would be cheaper and might have the same effect.
So, like with a bag of salad, except the bag of salad won’t tell you that it’s poison.
Now you only find out about it much later. After you’ve had apple sauce with cinnamon, and wonder why you felt so ill afterwards.
You really should be cooking your bacon longer or at a higher temperature if its giving you food poisoning. If its crispy its safe to eat.














